Rusi vraj bombardovali nemocnicu v Mariupole, informoval ukrajinský poslanec

Ruské letectvo dnes bombardovalo nemocnicu pri oceliarňach Azovstal v Mariupole, ktoré predstavujú poslednú veľkú baštu odporu ukrajinských síl v strategicky dôležitom prístavnom meste pri Azovskom mori.

Pod troskami nemocnice sa môže nachádzať až 300 ľudí, vrátane detí, uviedla agentúra Unian s odvolaním sa na ukrajinského poslanca a podnikateľa Serhija Tarutu. Poradca mariupolského starostu Petro Andrjuščenko na sociálnych sieťach tieto správy poprel. Azovstal je síce ťažko bombardovaný, ale žiadni civilisti sa v oceliarňach ani v silne zničenej nemocnici podľa neho neskrývajú.

Tieto údaje nemožno overiť z nezávislých zdrojov. Avšak Taruta minulý mesiac ako prvý informoval, že 130 ľudí vyšlo živých z krytu pod rozbombardovaným mariupolským divadlom.

EÚ chystá embargo na dovoz ruskej ropy, Macron ho vraj podporuje

Preruští separatisti, ktorí sa podieľajú spolu s ruskými jednotkami na obliehaní a dobývaní Mariupolu, predtým ohlásili konečný útok na Azovstal.

„Ruští fašisti zhodili silnú bombu na nemocnici pri Azovstale. Podľa mojich informácií je pod ruinami okolo 300 ľudí. Sú medzi nimi deti. V časti nemocnice, uchránenej (od doterajšieho ostreľovania a bombardovania), boli zranení obrancovia a schovávali sa tam obyvatelia Mariupolu s deťmi. Pretože v zničenom meste už nie je kde sa schovať,“ napísal Taruta na facebooku.

Celá obrazovka
Politik pripomenul, že podľa odposluchov, ktoré zaobstarala ukrajinská tajná služba SBU, ruskí vojaci sa chytali bombardovať oceliarne trojtonovými bombami, pretože dostali rozkaz Azovstal „porovnať so zemou“. Súčasne vyzval svet, aby zastavil „genocídu v Mariupole“.

O prvom bombardovaní oceliarní aj trojtonovými bombami podľa agentúry Interfax-Ukrajina dnes informoval aj poslanec vládnej strany Sluha národa Fedir Venislavkyj z branného a bezpečnostného výboru.

Poradca mariupolského starostu Petro Andrjuščenko neskôr na sociálnych sieťach potvrdil, že Azovstal je silne bombardovaný superťažkými bombami. Tvrdil ale, že žiadni civilisti sa v oceliarňach neskrývajú, a už vôbec nie v zničenej nemocnici. Pochybné správy v tomto zmysle podľa neho šíria politici, ktorým ide o upútanie pozornosti k vlastnej osobe.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram