Oplatí sa riešiť havarijné poistenie pri staršom aute?

Staršie vozidlá majú svoje čaro. Príbeh, šarm a často aj nižšiu cenu. No súčasne s vekom môžu prichádzať aj isté výzvy, najmä pokiaľ ide o náklady na poistenie. Jednou z otázok, ktoré si majitelia starších áut kladú je, či sa im ešte stále oplatí mať havarijné poistenie.

Pokiaľ kupujete nový Opel Grandland, tohtoročný Opel Crossland alebo jedinečný nový Opel Astra, prípadne akékoľvek iné vozidlo „priamo z výrobnej linky“, havarijnému poisteniu sa nevyhnete. Čo však v prípade starších áut?

Posúďte hodnotu a stav vozidla, ako aj svoje finančné možnosti

Pri starších vozidlách je často cena ich úplnej náhrady v prípade havárie nižšia, čo môže spôsobiť, že havarijné poistenie sa môže javiť ako menej výhodné. Je dôležité zvážiť aktuálnu hodnotu vášho auta a jeho stav. Ak má auto hodnotu stále vysokú a je vo veľmi dobrom stave, môže byť havarijné poistenie rozumnou voľbou.

Pre mnohých majiteľov starších áut môže byť rozhodovanie o havarijnom poistení otázkou financií. Môže sa stať, že mesačné platby za poistenie budú pomerne vysoké vzhľadom na nízku hodnotu auta a možný finančný prínos v prípade poškodenia. Zvážte svoje finančné možnosti a to, či by ste si mohli dovoliť pokryť náklady na opravu alebo výmenu auta v prípade nehody bez havarijného poistenia.

Ako dôležité je pre vás auto?

Otázkou je, či je vaše auto pre vás nevyhnutne dôležité. Ak ním napríklad cestujete do práce, vozíte deti do školy a na krúžky, prípadne pravidelne vykonávate dlhé cesty, dôležitosť auta sa zvyšuje. Pokiaľ nedisponujete prostriedkami na kúpu náhradného auta v prípade úplného poškodenia starého, havarijné poistenie vám môže pomôcť aspoň čiastočne pokryť náklady na kúpu. V prípade, že vaše auto skutočne už iba „dožíva“ a v ďalších mesiacoch aj tak plánujete jeho výmenu, havarijné poistenie stráca zmysel a pravidelné mesačné platby zaň môžete ušetriť a investovať do ďalšieho auta.

Najnovšie články

Ďalšie články autora