GLOW EFEKT NA POČKANIE ANEB 5 KROKOV, AKO ROZŽIARIŤ PLEŤ

Všetci milujeme onen prirodzený glow efekt našej pleti, ktorý dodáva sebavedomie ako nič iné. Pleť je totiž prvou vecou, ​​ktorú si na nás naše okolie všimne. Dokáže toho o nás tiež veľa prezradiť – či už sme nevyspalí alebo dehydratovaní, pleť neudrží žiadne tajomstvá. Akých päť jednoduchých, každodenných krokov by sme mali dodržiavať na dosiahnutie onoho vysnívaného glow efektu?

Každého z nás raz za čas trápia „naše dni” – niekedy nepočúvajú vlasy, sem tam vyskočí pupienok, počas iných dní zase pleť stratí svoj prirodzený glow efekt. Nemôžeme sa čudovať – ​​koža je najväčší orgán v našom tele a občas skrátka potrebuje trochu pomôcť. Ako na to?

Dajte šancu kyselinám
Rovnako ako ostatné orgány funguje aj naša pleť 24 hodín denne. Jej bunky sa preto denne obmieňajú – tie, čo starnú a odumierajú, tvoria „zašednutú” vrstvu na jej povrchu, ktorá je zodpovedná za nezdravý tón. Táto vrstva má v skutočnosti dôležitú funkciu – chráni nové bunky pred škodlivým slnečným žiarením aj vonkajšími agresormi. Aj napriek tomu je však nutné ju pravidelne odstraňovať a dávať tak možnosť pleti dýchať. Okrem klasického odporúčania kozmetických poradcov čistiť pokožku 2x denne, skúste dať šancu kyselinám. Hoci ich názov neznie dvakrát príťažlivo, nenechajte sa zmiasť – kyseliny často predstavujú ten najšetrnejší variant čistenia, ktorý príde vhod aj tej najcitlivejšej pleti.

Magická aloe vera
Aj keď máte veľmi mastnú pleť, nesmiete zabúdať na hydratáciu. Pokiaľ sa vám pleť silne mastí, môže to znamenať, že sa jej nedostáva práve hydratácia, ktorú si samovoľne vytvára nadprodukciou mazu. Suchej a stiahnutej pleti zase hydratačné krémy pomôžu uvoľniť napätie a dodať elasticitu, čo zároveň pomôže navodiť aj jej zdravší vzhľad – v tom vám pomôžu zložky ako glycerín alebo kyselina hyalurónová. Pokiaľ však hľadáte niečo, čo vám prinesie nadpozemský „glow efekt“, vyskúšajte zázračnú aloe vera. Tá má liečivé vlastnosti a môže dokonca stimulovať rast nových buniek. Upokojuje a hydratuje bez toho, aby upchávala póry, a navyše si ju môžete pestovať doma v kvetináči.

Extra tip: Nanášajte hydratačný krém na pleť, keď je stále mokrá alebo vlhká po čistení. To uzamkne vlhkosť na jej povrchu.

Ochranný faktor je alfou omegou
Slnečné žiarenie je nesmierne dôležité pre naše zdravie – vďaka nemu totiž získavame vitamín D, ktorý je dôležitým elementom nášho imunitného systému. V tomto prípade však platí pravidlo: všetko s mierou. Pokiaľ trávite hoci minimálne množstvo času vonku, mali by ste svoju pleť chrániť krémom s SPF faktorom, a to každý deň. Ultrafialové (UV) žiarenie zo slnka totiž spôsobuje fotostárnotí pleti – vrásky, pigmentové škvrny a stratu elasticity. Pravidelným používaním krémov s ochranným faktorom tak svoju pleť chránite, o čom vypovedajú aj početné štúdie.

Krása, ktorá žiari zvnútra
To, že sa tvári hovorí zrkadlo duše nie je len tak. V skutočnosti je tvár tiež zrkadlom všetkého, čo sa deje vo vnútri nášho tela – nedostatok spánku sa jednoducho prejaví na kruhoch od očami a podkožné pupienky zase môžu signalizovať skryté zápaly v tele. Pleť veľmi viditeľne reaguje na nedostatok vitamínov, živín i vody, ktorej môže telo chýbať. Štúdia z roku 2015 dospela k záveru, že existuje silná súvislosť medzi pravidelným pitným režimom a zdravším vzhľadom pleti. Jedným z hlavných odporúčaní špecialistov z Healthline je preto vypiť aspoň dva a pol litra vody denne. Voda navyše pomáha rozriediť krv, čím rýchlejšie vyplavuje nečistoty z organizmu. Dermatológovia aj výživoví poradcovia taktiež odporúčajú jesť dostatočné množstvo potravín obsahujúce prirodzené vitamíny a zdravé tuky. Napríklad kivi je skvelým zdrojom vitamínu C, avokádo je bohaté na mastné kyseliny a listová zelenina (ako kel či špenát) obsahuje veľké množstvo antioxidantov, ktoré budú vašu pleť chrániť pred vonkajšími agresormi.

Beautiful woman is looking to the mirror

Dobré zažívanie – polovica zdravia
Sila nášho imunitného systému aj prirodzená krása našej pleti je priamo spojená s tráviacim traktom a zdravím našich čriev. Je preto potrebné dodržiavať správny balans mikroflóry, v čom nám dokážu pomôcť probiotiká. Môžete pochopiteľne zvoliť doplnky stravy z lekárne, alebo jednoducho staviť na silu prírody. Existuje celý rad skvelých a navyše veľmi chutných produktov, ktoré vám doprajú poriadnu dávku „tých dobrých” baktérií prospešných pre vás zažívací trakt. Na svoje si tu príde úplne každý – kefír a jogurty, ostré kimchi, fermentované strukoviny alebo sladká kombucha. To všetko vám pri pravidelnej konzumácii pomôže nielen zlepšiť zažívanie, ale aj získať krásny glow efekt pleti.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram