Z MALÉHO BYTU VEĽKÝ?

Ceny bytov a materiálu stále astronomicky stúpajú a naše domovy sú tak úmerne peňaženke stále menšie a menšie. Je to paradox, keď v nich v poslednom čase trávime viac času. Zahajujeme boj s klaustrofóbiou! Poďme spoločne zistiť, ako docieliť to, aby sa priestor okolo vás zdal väčší, než naozaj je.

  1. Prejdite svoj domov, vezmite do rúk škatuľu a dávajte do nej všetko, čo pravidelne nepoužívate, nemá to svoje stále miesto alebo to neslúži ako dekorácia. Iste nebude dlho trvať a krabice sa úplne naplnia zbytočnosťami, ktoré nepotrebujete. Ako by povedala Mária Kondo: „Keď vám to neprináša radosť, zbavte sa toho…“ Vďaka tomu, že už doma nebudete mať nánosy vecí bude celý priestor pôsobiť minimalistickým dojem, a teda sa bude javiť aj väčšia.
  2. Čím viac podlahovej plochy, tým väčšia miestnosť. To je pravidlo, ktorým by ste sa mali riadiť. A rovnaké platí aj čo sa týka stien. Ak sa doma rozhliadnete a uvedomíte si, že sa snažíte zaplniť každé voľné miesto, pretože nemáte kam dávať veci, radšej začnite riešiť nejaké alternatívne riešenie úložného priestoru. Pokiaľ vám steny bez dekorácií pripadajú prázdne, siahnite po kreatívnych tapetách či kachličkách. Krásne textilné steny robia napríklad Smart Walls, ktorými sa dá riešiť množstvo problémov zároveň – tie s akustikou, nerovnými múrmi, všemožne vedúcimi káblami, a navyše ctia veľmi nápaditý dizajn. A čo sa týka keramiky v interiéri, ktorá nebude pôsobiť zastaralo, môžete si pozrieť ponuku Archtiles, ktorá je skutočne efektná.
  3. Zrkadlá pôsobia v malých bytoch ako dokonalý zázrak, pretože vytvárajú ilúziu priestoru a odrážajú svetlo do tmavších kútov. Preto s nimi rozhodne nešetrite.
  4. S nábytkom sa držte pri zemi. Pokiaľ túžite po zmene a investujete do nových kúskov, voľte všeobecne tie nižšie. Tie vytvárajú dojem väčšieho priestoru. Ideálne je, pokiaľ ešte budú mať nožičky. Pôsobí tak vzdušnejšie. Ak máte jedálenský stôl, stoličky vždy prisuňte až k nemu, nikdy ich nenechávajte voľne v miestnosti.
  5. Svetlo je mocným nástrojom a dokáže celú izbu úplne premeniť. Osvetlite tmavé kúty a kúpte si viac ako jedno svietidlo.

Príklad za všetky:
Prezrite si projekt interiérovej dizajnérky Hedvigy Novotnej, ktorá pôsobí od roku 2012 pod značkou NOVOdesign. Pôvodné riešenie pražského 52-metrového bytu s terasou nebolo úplne šťastné. Vďaka pár remeselným a následne dispozičným úpravám v kooperácii s interiérovou dizajnérkou bol úspešne premenený na praktický a štýlový byt s dostatočným úložným priestorom. Celý byt je po zmenách tiež opticky väčší a vzdušnejší. Hlavným spájajúcim prvkom celého interiéru je moderný industriál, teda výrazné osvetlenie, perzský koberec, jedálenský stôl z masívu alebo výrazné keramické obklady v kuchyni av zádverí. Tapety a obklady na stenách celý priestor opticky rozdeľujú do jednotlivých zón a zútulňujú zároveň.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram