PRINÁŠAME NOVINKY A SVIEŽE TVÁRE DIZAJNU

Blíži sa jeseň a s ňou každoročné prehliadky dizajnu a umenia. Pokiaľ ale už teraz prahnete po niečom novom, máme pre vás niekoľko tipov na novinky a neopozerané tváre, ktoré sa neboja s keramikou či sklom poriadne experimentovať.

 1. Z VESMÍRU
  Ak aspoň jedným okom sledujete českú dizajnérsku scénu, Lukáša Nováka netreba predstavovať. Jeho novinku Amalín ale určite áno. Séria váz zachováva tvary a rozmery, ktoré sú pre tvorbu Lukáša typické. Zmenou sú farby, ktoré na povrchu váz prechádzajú od tyrkysovo modrej po pieskovo žltú a ich štruktúru prestupujú ostrovčeky striebra. Rovnako ako vzácny kameň je každá z váz originálom, ktorý finalizuje „last touch“ sklára v podobe matnej, lesklej či metalickej povrchovej úpravy. „Myslím, že nie je náhoda, že som túto kolekciu vytvoril po dlhom roku pandémie. Amalín je kolekcia originálnych váz, ktorá cez primárne farby, ako je svetlomodrá, zelená a žltá symbolizuje nový a pozitívny začiatok,“ vysvetľuje Lukáš Novák.
 2. ZMENA FUNKCIE
  Upcyklácia, recyklácia a ďalšie „udržateľné“ pojmy počujeme na každom kroku. Vidieť ich v praxi je už menej časté. Štúdio Kakao by však mohlo ísť príkladom – starým objektom dáva novú funkciu a vďaka tomu druhú šancu na život. Bývalé sklenené svietidlá doplnia o subtílnu kovovú konštrukciu ak ich zákazníkom tak putuje jedinečná váza. Za celým konceptom stojí architektka Monika Nováková, jej brat Dominik a súrodenca doplnila dizajnérka Natália Costantinová. Momentálne pripravujú limitovanú kolekciu z číreho krištáľu v kombinácii s čiernym kovom, ktorú predstavia v októbri na Designbloku. Ostatne, iné ako limitované kolekcie v štúdiu už z princípu nevznikajú.
 3. S HADOU ZMESOU
  Nebojí sa experimentovať a ich tajomná prísada znie ako zo zoznamu na prípravu kúzelného elixíru. Anna Jožová a Vlastimil Šenkýř, študentka a absolvent ateliéru Sklo na pražskej UMPRUM, spojili svoje sily a výsledkom je kolekcia váz KOMBO. Tvarovo sú vázy celkom tradičné, pokusy sa odohrávajú hlavne v technikách a prísadách – úplne novú ingredienciu si dizajnéri pomenovali Hadiu zmes. A ako napovedá názov kolekcie – vázy je možné kombinovať a vrstviť do výšky, kam až sa odvážite. A pretože si sklo dobre rozumie so svetlom, nové dizajnérske duo čoskoro doplnia kolekciu KOMBO aj o svietidlá.
 4. DOKONALE NEDOKONALÉ
  Dvojica stojí aj za Ordinary Optimist, štúdiom, ktoré vzniklo vlani na jeseň ako univerzálna platforma pre prácu dizajnérov Alexandry a Bonifáce. Vyrába keramické objekty pre každodenný život, a to vlastnými rukami v limitovaných sériách, každý objekt je v niečom teda jediný originál. V lete predstavili novú kolekciu šálok, hrnčekov a džbánov: „Celá Oops kolekcia je už podľa názvu tak trochu dielom náhody. Každý objekt je výsledkom spontánnej práce s hlinenou hmotou. Myšlienkou bolo vytvoriť čo najviac skulpturálne, napriek tomu ale funkčné nápojové nádoby, oslavujúce radosť z hry.“ Výsledok si môžete pozrieť na niektorom z predajných pop-upov štúdia, aktuálne napríklad v bratislavskom Buffet store. A už kvôli tým farbám to stojí za to. Na výber je totiž z pastelových odtieňov s názvami Banana Cream, Match Green, Taupe Beige, Purple Sky a Challenger Deep Blue.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram