Zatočte s plesňami v byte raz a navždy: tieto opatrenia vám pomôžu!

Prostredie, v ktorom žijete prípadne trávite väčšinu času počas práce či iných aktivít by malo spĺňať určité hygienické štandardy. Vonkoncom do takého prostredia nepatrí pleseň, ktorá predstavuje zdravotné riziká pre dýchaciu sústavu a vznik alergií. Po trvajúcom a pravidelnom pobyte v prostredí s plesňami sa u vás môže vyskytnúť slzenie, dráždivý kašeľ či iné príznaky podobné nádche. Prezradíme vám nielen to, ako odstrániť pleseň zo steny, ale aj čo je pleseň je a čo pomáha pri jej bujnení.

Čo je pleseň a prečo sa objavuje aj v bytoch?

Plesne sú huby, ktoré si nájdu vhodný substrát na rôznych povrchoch. Patrí medzi ne nielen drevo či iné prírodné materiály, ale napríklad aj omietka, čo je zároveň dôvodom, prečo dochádza k plesniveniu stien vo vnútorných priestoroch. Plesne sa ale v zásade nevyhýbajú ani plastovým či skleneným povrchom a usídliť sa dokážu prakticky všade. Pri vhodných podmienkach vzniká podhubie, z ktorého sa vám potom plesne pripomínajú svojím bielym, svetlozeleným či čiernym sfarbením, ktorý spravidla sprevádza aj typický zápach.

Aké podmienky pomáhajú plesniam?

V prípade, ak sa vo vnútornom priestore objaví pleseň, nikdy by ste sa nemali uspokojiť tým, že ide o normálny a neškodný stav. Rovnako to platí aj na pracovisku, kam plesne nepatria ani podľa predpisov BOZP.

Faktorov podporujúcich tvorbu plesní je viacero. Medzi tie najvýznamnejšie patrí vlhkosť a teplota. Optimum pre vytvorenie plesní je vlhkosť presahujúca 60 % a teplota v rozmedzí od 0 do 40 °C. Dôležitým faktorom je ale aj prúdenie vzduchu, pričom dostatočné prúdenie dokáže znížiť aktivitu plesní. Rast plesní podporuje aj prítomnosť spór na povrchu, osvetlenie či zloženie podkladového materiálu. Čo sa týka osvetlenia, tak práve tma alebo rozptýlené denné svetlo bez UV lúčov podporuje podmienky pre rast plesní.

Ako si pri boji s plesňami pomôcť?

Plesní je potrebné sa čo najskôr zbaviť, no rovnako treba dodať, že nie vždy ide o jednoduchý proces. Príčin môže byť viacero, napríklad aj príliš vysoká teplota v priestore a jeho slabé vetranie. Dôvodom vzniku plesní môže byť ale aj sušenie bielizne v miestnosti či umiestnenie nábytku príliš blízko k stenám. Rast plesní potom podporuje aj nedostatok slnečného svetla.

Tým najzávažnejším dôvodom plesnivenia je ale zatekanie či únik vody, ktorého diagnostika a následné odstránenie dokáže poriadne potrápiť. Základom pri boji s plesňami je odstránenie príčiny, takže na mieste je určite profesionálna detekcia úniku vody. Kým únik vody neodstránite, pleseň sa bude opakovane vracať bez ohľadu na to, aké prostriedky použijete na jej odstránenie.

Po vyriešení pôvodného problému pristúpte k odstráneniu plesní pomocou chemického dezinfekčného prostriedku. Zlikvidovať dokážu nielen plesne, ale aj baktérie, huby a riasy. Pri odstraňovaní ale myslite aj na svoju bezpečnosť, preto by malo byť samozrejmou súčasťou vašej výbavy okuliare, rukavice a ochranné rúško. Svoj význam majú v tomto smere aj pracovné odevy, ktoré vám zabezpečia nielen adekvátnu ochranu, ale aj pohodlie pri práci. Na efektívny boj s plesňami sa jednoducho oplatí poriadne vyzbrojiť.

Foto: elements.envato.com

Najnovšie články

Ďalšie články autora