Zaujímavé a možno menej známe fakty o tom, čo poháňa elektromotory

Elektromotory sa v súčasnosti dostávajú do pozornosti širšej verejnosti najmä v súvislosti so zelenším pohonom motorových vozidiel. Málokto z nás však možno vie, že bez elektromotorov by nešla väčšina našich domácich spotrebičov, záhradného náradia či veľkých priemyselných strojov a prevádzok. V aktuálnom článku sa pozrieme na niektoré zaujímavé a možno aj menej známe fakty o tom, čo tieto zariadenia poháňa.

Zaujímavé a možno menej známe fakty o tom, čo poháňa elektromotory:

  • Elektrina sa pohybuje rýchlosťou svetla, ktorá je vo vákuu 299 792 458 metrov za sekundu. Pre lepšiu predstavu možno uviesť, že cesta svetla od Slnka na zem trvá približne 8 minút.
  • Napätie iskry statickej elektriny môže merať až 3 000 Voltov.
  • Blesk je elektrickým výbojom pohybujúcim sa v atmosfére, sa pohybujú rýchlosťou približne 20 921 472 km za hodinu.
  • Elektrické úhory môžu spôsobiť elektrický šok s napätím až 500 Voltov. Už starí Egypťania pritom poznali silu bleskov a nebezpečenstvo spojené s týmito rybami. Starí Rimania zase verili, že tieto stvorenia dokážu vyliečiť bolesti hlavy či dnu.
  • Svetlušky vytvárajú svetlo premenou potravy na chemickú energiu a ich svetlo je účinnejšie, ako klasická žiarovka. Medzi ďalšie tvory, ktoré toto dokážu, patrí aj hlboko morská chobotnica a svetlý červ.
  • Vedeli ste, že vašu chladničkuplaystation poháňa tiež elektromotor? Zaujímavou skutočnosťou pritom tiež je, že chladnička spotrebuje menej elektrickej energie, ako Playstation 3.
  • Okolo roku 600 pred naším letopočtom grécky filozof Thales z Milétu experimentoval s elektrinou trením kúskov jantáru o seba. Výraz „elektrický“ pritom pochádza z gréckeho slova „elektron“, čo znamená „jantárový“ a po prvýkrát sa objavil v tlači v roku 1647.
  • Prvým majákom používajúcim elektrinu bola socha slobody v roku 1886 a prvým mostom bol Brooklynský most v New Yorku.
  • Medzi prvé bežné predmety používajúce elektrinu patria šijací stroj, ventilátor, rýchlo varná konvica či hriankovač.
  • Elektrina hrá hlavnú rolu aj v tom, ako bijú naše srdca. Elektrina spôsobuje svalové kontrakcie v srdci, ktoré sťahuje. Elektrokardiogram (EKG) používaný lekármi meria práce elektrinu prechádzajúcu naším srdcom.
  • Elektrické polia fungujú podobne ako gravitácia. Gravitácia k sebe len priťahuje, elektrické polia sa však môžu priťahovať aj odpudzovať.

Na záver ešte jedna zaujímavosť o tom, že prvý funkčný elektromobil postavil v roku 1891 americký vynálezca Wiliam Morrison. Aj Slovensko sa pritom môže pochváliť tradičným výrobcom vysoko kvalitných elektromotorov, ktorým je spoločnosť VYBO Electric so sídlom v Spišskej Novej Vsi. Pre viac informácií môžu záujemcovia o kúpu alebo servis elektromotoru navšíviť webové sídlo firmy, alebo regionálnych predajov na nasledujúcich webových adresách:

Najnovšie články

Ďalšie články autora