Ako vybrať správne hnojivo

Záhradkár sa nezaobíde aj bez hnojiva. A to či už pestuje kvety, zeleninu alebo chce mať jednoducho krásny trávnik. Ako ho vybrať?

Na čo slúži hnojivo

Pôda zaisťuje všetkým rastlinám adekvátnu výživu. Tú tvorí jednak dostupná vlaha, ale aj živiny. Tie by nemali v pôde chýbať, ale ani prebývať.

Pri zelenine musíte počítať s tým, že požiadavky na prísun konkrétnych látok sa líšia pri konkrétnych rastlinách a že sa ich požiadavky premieňajú aj vzhľadom na obdobie roka.

Napospol hnojivá obsahujú tri hlavné biogénne prvky v podobe dusíka, fosforu a draslíka. Rovnako tak v nich nájdeme sekundárne biogénne prvky, čo znamená vápnik, síru a horčík. V niektorých prípadoch v zložení bývajú obsiahnuté aj stopové prvky, ktoré sú užitočné pre hnojenie, teda bór, chlór, mangán, železo, zinok, meď a molybdén.

Dá sa povedať, že väčšina rastlín potrebuje k svojmu úspešnému rastu hlavne dusík. Neplatí to ale bezvýhradne, v niektorých prípadoch je naopak žiaduci vyšší prísun vápnika. Naopak opatrní by sme mali byť s chlórom, niektorým rastlinám škodia aj malé dávky.

Jak vybrat hnojiva

Prioritne by ste si mali v otázke hnojenia položiť zásadnú otázku: Zvolím hnojivá syntetické, alebo budem chcieť staviť na čisto prírodnú cestu?

Prednosťou syntetických hnojív je jednoznačne vysoká koncentrácia živín a taktiež veľmi jednoduchá aplikácia. U organických hnojív si koncentráciou látok nemôžete v zásade nikdy byť istí. Preto bývajú tiež niektorými záhradkármi označené skôr za výživu, nie hnojivo v pravom slova zmysle. Živiny sú rozpustné vo vode a rastlina ich tak má k dispozícii prakticky ihneď.

Najčastejšie sa stretnete s hnojivami tekutými, alternatívne je možné použiť aj tie pevné. Ich výhodou je postupné uvoľňovanie živín. Na trhu sú tiež dostupné hnojivá práškové. Pôdu s nimi možno poprášiť, prípadne hnojivo zapracovať do zeme.

Najnovšie články

Ďalšie články autora