Investujte do tepelného čerpadla. Je vysoko účinné a má nízku spotrebu

Kto by v dnešnej dobe neriešil želanie týkajúce sa zníženia nákladov na vykurovanie nehnuteľnosti a ohrev teplej vody? Či už domácnosti alebo firmy sa snažia „utiahnuť opasky“ a využiť všetky možnosti, ako dosiahnuť nízkych výdavkov v tejto oblasti. Preto sú toľko žiadané tepelné čerpadlá. Je ich viac typov a záleží na vašich konkrétnych možnostiach i prianiach, podľa ktorých si môžete zvoliť ideálny model práve pre vás.

Tepelné čerpadlo a jeho princíp

Prostredníctvom tepelného čerpadla je odoberané teplo z prostredia s nižšou teplotou, pričom následne je prevedené na vyššiu tepelnú hladinu, ktorá je vhodná na ohrev vody alebo na vykurovanie. Najčastejšie sa používajú kompresorové tepelné čerpadlá, kedy kompresor stláča a zahrieva chladivo, ktoré potom cestuje do kondenzátora, kto odchádza k odberu tepla ak zmene skupenstva z plynného na kvapalné.

Ďalším cieľom je výparník, kde sa ohreje a mení z kvapaliny na plyn. Potom sa cyklus opakuje, podobne, ako je to pri mrazničke alebo chladničky.

Tepelné čerpadlo vzduch – voda

U nás je najviac využívané tepelné čerpadlo vzduch – voda. Je tvorené spravidla dvoma časťami, a to vonkajšie a vnútorné. Tie sú medzi sebou prepojené chladivovým alebo hydraulickým okruhom. Vonkajšie odoberá teplo zo zdroja, ktorým môže byť voda, vzduch alebo zem. To, aká je veľká vonkajšia časť, závisí od toho, z akého zdroja sa získava teplo. Vnútorná jednotka vyzerá ako plynový kotol, ktorý nám visia na stene. Je možné ju umiestniť kdekoľvek. Keď sa pozrieme na vnútornú jednotku s integrovaným zásobníkom vody, tá pripomína väčšiu chladničku.

Prednosti tepelných čerpadiel
• Ušetrí peniaze za vykurovanie
• V lete vie vnútorný priestor mierne ochladiť
• Prevádzkové náklady sú nízke
• Sú ekologické
• Sú spoľahlivé a ich prevádzka je úplne jednoduchá
• Samozrejmosťou je bezpečnosť zariadenia

Nevýhody tepelných čerpadiel
• Vyššie náklady na nákup, ktoré sa vracajú v poriadku rokov
• Niekedy je montáž náročnejšia

Viac informácií nájdete na obnova-domu.sk.

Najnovšie články

Ďalšie články autora