Štvordňový pracovný týždeň: prijali by ste ho aj vy?

Kto by nechcel pracovať menej dní v týždni a za rovnaké peniaze? Ak by sme sa túto otázku spýtali v miestnosti plnej ľudí, ruku by zdvihol takmer každý. Štyri pracovné dni v týždni skúšajú mnohé firmy a hoci na Slovensku stále nejde o veľké počty, v iných krajinách sú experimenty s týmto zameraním omnoho častejšie. Aké sú výhody a nevýhody 4-dňového pracovného týždňa, a ako to vyzerá v niektorých krajinách, kde s ním majú skúsenosti?

Výhody štvordňového pracovného týždňa sú nepopierateľné

Prakticky všade, kde došlo k zavedeniu štvordňového pracovného týždňa, sa skloňovali podobné výhody, ktorých sa zamestnanci následne nechceli vzdať. V prvom rade išlo o väčšiu spokojnosť s prácou, menej stresu a tiež viac času na rodinu a ostatné aktivity. Zamestnanci si dokázali ľahšie vybaviť aj súkromné záležitosti a celkovo sa zlepšila work-life balance. Odborníci sa zhodujú, že ľudia pracujúci menej dní v týždni sú po čase odolnejší voči vyhoreniu, keďže majú viac priestoru na psychohygienu.

Oplatí sa ešte dodať, že hoci to z pohľadu zamestnávateľa môže pôsobiť kontraproduktívne, tak zamestnanci so štvordňovým pracovným týždňom majú viac času na odpočinok, čo v praxi znamená nižšiu náchylnosť na pracovné úrazy. Pozitívne vplyvy má teda toto opatrenie aj na bozp.

Štvordňový pracovný týždeň nie je výhodný vždy

Ani štvordňový pracovný týždeň nie je receptom na všetky problémy súvisiace so zamestnávaním ľudí a prináša aj nevýhody. Tou najzásadnejšou je nemožnosť jeho plošného zavedenia, pre niektoré profesie je jednoducho tento model nevhodný. Takže kým napríklad PPC agentura môže týmto spôsobom fungovať, tak pre profesie, ktoré musia flexibilne reagovať na vzniknutú situáciu je tento model celkom nevhodný.

Ďalšou nevýhodou je aj zvýšený tlak na disciplínu zamestnancov a potenciálne aj zvýšenie pracovného tempa, keďže za štyri dni je potrebné spraviť všetko, na čo predtým bolo vyhradených päť dní. Zavedenie štvordňového pracovného týždňa tiež preverí manažérske schopnosti riadiacich pracovníkov a technologickú pripravenosť firmy vo forme cloudových služieb, ako je napríklad hosting Pohody, keďže sa počíta s tým, že zamestnanci budú pracovať aj z domu.

Ako je to vo svete?

Na záver sa oplatí poobzerať po inšpirácii vo svete. Kým na Slovensku sa so zavedením tohto modelu fungovania experimentuje iba jednotlivo, tak napríklad na Islande má väčšina zamestnancov štvordňový pracovný týždeň už zavedený. Už niekoľko rokov ho skúšajú zavádzať vo Veľkej Británii a dokonca aj v Japonsku. Zaujímavý prístup zvolili v Belgicku, kde síce zamestnanci majú deň voľna navyše, ale týždenný pracovný čas sa neskrátil, takže počas ostatných dní museli v práci zostať dlhšie.

Foto: elements.envato.com

Najnovšie články

Ďalšie články autora