Za krádežou 615 miliónov dolárov v kryptomenách stoja podľa FBI hackeri napojené na KĽDR

Za krádežou 615 miliónov dolárov (necelých 14 miliárd Sk) v kryptomenách, ktorá nasledovala po hackerskom útoku na videohru Axie Infinity na konci marca, je podľa amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) skupina hackerov napojená na Severnú Kóreu.

Informovala o tom dnes agentúra AFP. Hra umožňuje zarábať kryptomeny hraním alebo obchodovaním so svojimi avatarmi. Tento hackerský útok je pravdepodobne jedným z najväčších, ktoré kedy zasiahli svet kryptomien, uviedol spravodajský server BBC.

Hackeri 23. marca zaútočili na blockchainovú sieť Ronin, ktorá umožňuje prevádzať kryptomeny do hry Axie Infinity aj z nej. Americkí predstavitelia uviedli, že útok spájajú so skupinou Lazarus, o ktorej sa predpokladá, že je riadená hlavnou severokórejskou rozviedkou.

Bitcoin vystúpil najviac od začiatku januára, presiahol hranicu 47 tisíc dolárov

„Vďaka nášmu vyšetrovaniu sa nám podarilo potvrdiť, že za krádež sú zodpovední Lazarus Group a APT38, kybernetickí aktéri spojení so Severnou Kóreou,“ uviedla FBI vo štvrtkovom vyhlásení.

Skupina Lazarus sa dostala do všeobecného povedomia v roku 2014, kedy bola obvinená z hackerského útoku na spoločnosť Sony Pictures a z úniku dôverných dát. Skupina požadovala, aby spoločnosť Sony stiahla vtedy pripravovaný film The Interview (Rozhovor), satirickú komédiu o sprisahaní s cieľom zavraždiť severokórejského vodcu Kim Čong-una.

Panel OSN, ktorý monitoruje sankcie voči Severnej Kórei, obvinil Pchjongjang, že ukradnuté finančné prostriedky využíva na podporu svojho jadrového a balistického programu.

„Spojené štáty si sú vedomé, že KĽDR v snahe získať prostriedky pre svoje programy zbraní hromadného ničenia a balistických rakiet sa stále viac spolieha na nezákonné aktivity, a teda aj na kybernetickú kriminalitu. Snaží sa pritom vyhnúť prísnym sankciám USA a OSN,“ citovala agentúra Reuters hovorcu amerického ministerstva financií.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram