Zo sveta luxusných hodiniek

Patek Philippe

Hodinky Patek Philippe sú luxusom v hodinárskom odvetví, precíznosťou a umom hodinárov tak, ako je pre remeslo to najlepšie. Zakladateľ tejto firmy je poľský hodinár Antoni Norbert Patek, ktorý začal roku 1839 vyrábať vreckové hodinky. Neskôr priberá do firmy hodinára Francisza Czapka, ktorý však onedlho zo spoločnosti odchádza. V roku 1844 sa spája Patek s francúzskym presláveným hodinárom Adrienom Philippom. Tak vzniká názov značky – PP. Antonin Norbert de Patek jazdil po svete a staral sa o odbyt tovaru, hodinár Philippe sa staral o výrobu. Firma sa začala sústreďovať okrem klasických hodiniek – výkup hodiniek ukazujúcich čas aj na zložité multifunkčné modely, tzv. komplikácie. Komplikáciou sa v hodinárskom slovníku nazývajú také hodinky, ktoré okrem času ukazujú napr. mesačné fázy alebo sú opatrené bicím mechanizmom. A firma naberá okrem hodinárov aj návrhárov a zlatníkov – Pateky sa stávajú stále luxusnejším tovarom a získavajú úrovne klenotov – výkup hodiniek.

Dnes sa firma špecializuje prevažne na výrobu mechanických hodiniek a komponenty si vyrába buď sama, alebo si ich necháva vyrábať od firmy Jaeger LeCoutre. Patek Philippe vyrába také zložité miniatúrne mechanizmy, že laik nechápe a odborník sa ticho čuduje – svetový hodinkový klenot sú zložité vreckové hodinky Patek Philippe´s Supercomplication z roku 1932 v cene 200.000.000,- Kč. A je to táto značka, ktorá predala zatiaľ vôbec najdrahšie hodinky na svete. Jej ďalšie prvenstvo ju právom patrí za vôbec prvé vyrobené náramkové hodinky vo Švajčiarsku.

Medzi najznámejšie modely značky Patek Philippe patrí napríklad model Patek Philippe 5100 s fantastickou rezervou chodu 10 dní, ďalej športový model Patek Philippe Nautilus s mesačnými fázami či elegantný skvost s názvom Patek Philippe Calatrava. Patek Philippe je prakticky značka číslo jedna na svetovom hodinárskom poli.

Hublot

Hodinky Hublot sa datujú vo švajčiarskom hodinárskom priemysle od roku 1980. Túto mladú pretížnu značku založil Carlo Crocco. Tento pán opustil roku 1976 firmu Breil a rozhodol sa podnikať na vlastnú päsť. A už od začiatku sa odvažoval do nových smerov – prvý vyrobil hodinky – výkup hodiniek v kombinácii zlata a nenapodobiteľným kaučukovým remienkom. Týmto prvým hodinkám sa hovorilo Fusion. V roku 1986 vyrobila značka Hublot prvé elegantné chronografy.

Zenith

Hodinky Zenith majú snáď najmladšieho zakladateľa hodinárskej značky – bol ním iba dvadsaťdvaročný Georges Favre-Jacot. Roku 1865 bola založená táto značka vo Švajčiarsku a pod jednou strechou tu boli zoskupení jedni z najšikovnejších hodinárov z okolia. A počas celej svojej histórie získava firma na 1500 ocenení.

Čím najviac ukazuje Zenith svoje oprávnené miesto na špičke hodinárskych značiek je prvý samonáťah pri hodinkách s chronografom a legendárny strojček calibr 3019 PHC so svojimi 36.000 kmitmi zotrvačky za hodinu, čím bola docielená vysoká presnosť hodiniek. A pri týchto kmitoch dokáže chronograf merať čas až s presnosťou desatiny sekundy.

Dnes je Zenith vlastnený skupinou LVMH (Luis Vuitton Moët Hennessy). Vyrába krásne skeletové hodinky Open Heart s otvoreným puzdrom pre priamy náhľad do stroja, zaoberá sa tiež veľmi odolnými puzdrami pre vodotesné a nárazuvzdorné hodinky.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram