AKO AKTIVOVAŤ HORMONY ŠŤASTIA? POMÔŽE VÁM ŠPORT, VARENIE AJ SEX

Áno, hormóny šťastia naozaj existujú. Endorfíny tlmia bolesť, dopamín nás motivuje, serotonín reguluje libido a oxytocín pomáha ženám pri pôrode. Ich zázračný efekt je tak dôležitý, že ich telo vyrába samo. Pokiaľ sa vám ich však nedostáva, môžete ich produkciu podporiť jednoduchými aktivitami – napríklad počúvaním hudby, spánkom alebo maznaním so štvornohým (a pokojne aj dvojnohým) kamarátom.

Fantastická štvorka hormónov šťastia:
Že ich ešte nepoznáte? Najvyšší čas to zmeniť…

Dopamín
Je známy ako „hormón dobrej nálady“ a náš mozog nám ho prekladá do príjemného pocitu odmeny. Tento hormón má taktiež vplyv na motiváciu, pozornosť, pamäť a funkciu motorického systému. Jeho regulácia v tele je dôležitá, pretože v nadmernom alebo naopak nedostatočnom množstve môže spôsobiť rôzne chronické ochorenia.

Serotonín
Je zodpovedný za reguláciu našej nálady, znižovanie pocitu depresie a úzkosti. Spoločne s tým má vplyv aj na náš spánok, chuť do jedla, trávenie, pamäť a schopnosť sa učiť. Zaujímavé tiež je, že nízka hladina serotonínu je spojená so zvýšeným libidom, zatiaľ čo tá zvýšená úplne naopak.

Oxytocín
Tzv. „hormón lásky“ sa uvoľňuje počas pôrodu a dojčenia, kedy znižuje hladinu strachu a stresu u žien. Pomáha tiež čerstvým matkám nadviazať silné puto s dieťaťom. Ovplyvňuje navyše pocit našej dôvery a empatie voči ľuďom. Jeho hladina často stúpa pri fyzickom kontakte – pri objímaní, bozkávaní, maznaní alebo sexe.

Endorfíny
Táto skupina peptidov je prirodzeným liekom na bolesť nášho tela, ktorú samovoľne produkujeme v reakcii na stres alebo nepohodlie. Hladiny endorfínov sa môžu spoločne s niektorými príjemnými činnosťami zvyšovať – napríklad pri jedle, fyzickej aktivite alebo sexe.

Akým spôsobom môžete aktivovať hormóny šťastia?
V skutočnosti je to jednoduchšie, než si myslíte. Do týchto činností sa totiž (skoro) vôbec nemusíte nútiť – sú úplne prirodzené a príjemné #WinkWink

Kráľovnou kuchyňa
V teórii vám táto činnosť môže pomôcť aktivovať všetky hormóny šťastia naraz, pokiaľ do toho započítate aj jedlo. Túto aktivitu môžete premeniť na rituál, ktorého sa zúčastní váš partner alebo priateľov, čím zaručene zvýšite hladinu oxitocínu aj serotonínu. Niektoré potraviny môžu mať tiež vplyv na hladiny hormónov, napríklad mäso, kimchi alebo vajcia podporujú uvoľňovanie dopamínu. Ak ste navyše priaznivcom horkej čokolády, máte šťastie! Čokoláda s vysokým obsahom kakaa totiž zvyšuje hladinu endorfínov, rovnako tak ako korenené jedlá.

Magický efekt hudby
Počúvanie inštrumentálnej hudby, najmä tej, z ktorej vám naskakuje husia koža (v dobrom slova zmysle) zvyšuje produkciu dopamínu v mozgu. Priaznivý efekt na vás môže mať aj počúvanie vašich obľúbených piesní, ktoré vám dodajú dávku serotonínu a teda aj dobrej nálady. Pozitívny efekt môže mať podľa štúdie aj tanec alebo hra na hudobné nástroje, ktoré prispievajú k uvoľňovaniu endorfínov v tele. Oprášte teda svoju flautu zo základnej školy a # LetsRock!

Najnovšie články

Ďalšie články autora