VIAC ENERGIE, LEPŠÍ SPÁNOK. ČO VÁM PRINESIE ŽIVOT BEZ ALKOHOLU?

Blíži sa sezóna letných večierkov, dni sa predlžujú a otepľujú, záhradky sa čoskoro otvoria a súčasná situácia dáva ešte o dôvod viac, prečo si dať pohárik. Alebo dve, tri… Pritom viete, že alkohol je jed a vášmu telu neprospieva. Ako ho teda bezbolestne obmedziť?

Pokiaľ ste minulý mesiac skúšali držať „suchý február“, teda štyri týždne bez alkoholu, mohli ste zistiť dve veci: Že je vážne ťažké predstaviť si svoj život bez pohára prosecca, alebo že vám alkoholické drinky vlastne vôbec nechýbali. V oboch prípadoch ste možno uvítali, že dní, kedy vás kocovina vyradí z hry, pribudlo a vy ste mali na svoje povinnosti aj radosti viac času a energie.

Už iba to je dobrý dôvod, prečo alkohol obmedziť celoročne. Nejde totiž len o druhý deň po večierku. Ak je takých dní v mesiaci viac, dlhodobo sa tak stávate o niečo menej schopnejšími a kompetentnejšími. Možno aj nespoľahlivejšími – schválne, koľkokrát ste už kvôli opici rušili schôdzku alebo napríklad lekciu jogy?

Z dlhodobého hľadiska sa potom vplyvom častého popíjania stávate unavenejší, zle spíte, zhorší sa vám pleť (vydarený večierok = obrovský zdroj dehydratácie), priberiete na váhe. Keď už máte s alkoholom problém, ničíte si pečeň, obličky, mozgové bunky. Alkohol navyše prispieva k vzniku rakoviny.

Koľko alkoholu je príliš
Udáva sa, že závislosť začína, ak denne vypijete tri veľké pivá, tri panáky alebo tri poháre vína. Dlho sa tvrdilo a potvrdzovalo to dokonca aj odporúčanie amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb, že jeden pohár denne je úplne v poriadku.

Lenže štúdia, ktorá vznikla na Washington University School of Medicine, hovorí, že jeden pohár trikrát týždenne už môže poškodiť vaše zdravie. Autori tiež dodávajú, že jediné skutočne bezpečné množstvo alkoholu je nula, pretože každá kvapka na telo pôsobí. Lenže čo s tým, keď večierky a oslavy doteraz boli bežnou súčasťou vášho života?

1) Predstavte si, že nepijete
Začnite o sebe premýšľať ako o abstinentovi. Nemusíte to nikomu oznamovať, ani robiť radikálne rozhodnutie. Ale vedomie toho, že už predsa nepijete, vás prinúti k tomu, aby ste nad každým pohárom, ktorý vám hneď pri vstupe na večierok niekto dá do ruky, premýšľali, či ho práve teraz naozaj chcete vypiť. Možno si ju radšej dáte, až keď budete s priateľmi oslavovať okrúhle narodeniny.

2) Vnímajte alkohol ako drogu
Čo nie je žiadne preháňanie. Alkohol je skutočne droga, na ktorej celkom ľahko vzniká závislosť. Jeho silu možno uvidíte po pár mesiacoch, kedy si nedáte ani kvapku, a potom vás možno jeden drink položí.

3) Naučte sa vzdorovať
Potvrdenie účasti na večierku ešte automaticky neznamená, že sa musíte opiť. Alebo že musíte piť. Proste len priateľom povedzte: „Dnes nepijem.“ A bavte sa s citronádou v ruke (keď si dá barman záležať, bude vyzerať ako kokteil a nikto sa vás nebude na nič pýtať).

4) Nájdite nový spôsob zábavy
Možno aj triezva v bare zistíte, že to vlastne môže byť zábava. Pokiaľ nie, skúste občas priateľom navrhnúť inú formu aktivity, pri ktorej nie je nutné piť – vyrazte na výlet, zájdite si na brunch, choďte spoločne venčiť psy do parku, vezmite ich na výstavu umenia.

whiskey and natural ice on old wooden table

5) Pite pomaly
Keď už sa rozhodnete, že práve dnes je ten deň, kedy sa oplatí sa trochu napiť, majte na pamäti, že po dvoch drinkoch strácate schopnosť sa správne rozhodovať, a tak hodnoťte svoje pocity po každom malom loku. Jedine tak dokážete reálne odhadnúť, čo s vašim telom alkohol skutočne robí, a či naozaj potrebujete ďalšiu rundu.

Výsledok?
Po prvom mesiaci takéhoto prístupu zistíte, že lepšie spíte, únava zmizla, máte lepšiu náladu. Možno ste zhodili pár kíl, alebo sa už necítite opuchnutí – alkohol totiž v tele zadržiava vodu. Možno máte väčšiu chuť na sladké, pretože zrazu nedostávate toľko cukru v alkohole – na to si dajte pozor, je to len zvyk vášho tela, ktorý je možné odbúrať, alebo aspoň čokoládu na začiatok nahraďte ovocím. Z dlhodobého hľadiska potom budete žiť zdravší a dlhší život.

Najnovšie články

Ďalšie články autora